Nechce se vám do úklidu skříní a domova, protože nevíte, co udělat s tím, co vyřadíte? Válí se vám doma spoustu věcí, které už nepotřebujete a nevíte kam s nimi?
Proč nevyhodit
- Vyhozená věc se stává odpadem a ten poškozuje životní prostředí.
- Recyklace není nic sebespásného a není moc ekologická. Nechrání životní prostředí, pouze přispívá k menší míře jeho poškozování. Dokáže částečně nahradit některé materiálové zdroje, je ale bytostně závislá na ekonomice a má své limity (více o recyklaci ).
- Co funguje mohlo by poskytnout službu ještě někomu dalšímu.
Proč znovupoužít
Pomáháte hned třikrát:
SOBĚ = zbavíte se nepotřebných věcí
NĚKOMU DALŠÍMU = získá něco s přidanou hodnotou za nižší cenu nebo zdarma
PLANETĚ = ušetříte zdroje na výrobu nové věci a nevytvoříte odpad.
Napadá vás, proč by zrovna ty vaše „krámy“ měl někdo chtít? Věřte, že obavy jsou zbytečné. Jak se říká „každá věc má svého kupce“.
Dejte věcem druhou šanci
Vyřadili jste spoustu věcí a připadá je pro vás nadlidský výkon všeho se zbavit a nevyhodit? Možná je jednodušší seběhnout dolů do popelnice? Ale věřte, že za ten pocit uspokojení trocha vynaloženého úsilí stojí.
Co všechno můžete udělat než zamíříte do popelnice:
Prodej
Záleží na hodnotě dané věci, vyplatí se prodat ty s vyšší hodnotou. Nafotit, podat inzerát, odpovídat na dotazy, předat či zabalit a odeslat. To všechno zabere nějaký čas. Mám stanovenou hranici kolem 400,- Kč. Pokud má věc hodnotu nižší, nevyplatí se mi trávit prodejem svůj čas a raději věc daruji.
Kde prodat
- Oblečení se dobře prodává přes VINTED
- Knihy vyšší hodnoty přes internetový TRH KNIH
- Cokoliv na internetovém bazaru BAZOŠ
- Cokoliv přes mobilní aplikaci LETGO
- Prodejní skupiny na Facebooku, kterých je mraky (využívám místní FB skupiny, aby předávání bylo co nejjednodušší a nezabralo mi tak čas; raději totiž předávám osobně než odesílám)
- Místní bazary a bazárky (dobře fungují třeba bazárky dětského oblečení)
Vyměň
Dnes je spousta možností, jak funkční věci vyměňovat. Získáte tak nějakou protihodnotu. Jakou, záleží na tipu výměny. Zatím s tím osobně nemám zkušenost.
Kam za výměnou
- Skupina na Facebooku Zero waste kolotoč
- Swapy v místě bydliště – jedná se o vyměňovací akce, kde je možné vyměnit něco za něco. Vyhledáte je na internetu. Dozvěděla jsem se o nich na Facebooku ve skupině se zaměřením na zero waste BEZ ODPADU. Uspořádat můžete i Swap vlastní v místě vašeho bydliště, s přáteli, sousedy z okolí, v zájmových spolcích, které navštěvujete apod.
- Dámská vyměňovací párty – uspořádáte setkání s kamarádkami a povyměníte si třeba oblečení, doplňky, ale i knížky a ještě si užijete spoustu zábavy.
Daruj a pomoz
Dobrý způsob, jak věci vrátit do oběhu a získat příjemný pocit z pomoci druhým. Můžete darovat v rámci rodiny, přátelům nabídnout na internetu za odvoz. Existují nadace či dobročinné spolky, které dary uvítají ať už k využití, nebo bazarovému prodeji na získání prostředků k provozu.
Touto cestou jsem se u většiny vyřazených věcí dala já. První várku jsem rozdala mezi zpřízněné osoby a útulek Srdcem pro kočky, který část daru (ručníky, povlečení, utěrky, polštáře) použil k ošetřování zraněných zvířátek a zbývající část (nádobí, drobné kuchyňské spotřebiče, ale i třeba batoh, knížky a další drobnosti) pak v bazarovém prodeji pro získání prostředků na provoz útulku.
Kde dar nabídnout
- Internetový portál Nevyhazuj to a portál Vše za odvoz, kde zadáte co nabízíte a příjemce si vás najde.
- Nezisková organizace pro pomoc ženám bez domova Jako doma určitě uvítá kosmetiku, oblečení a další věci pro ženy. Kontaktujte je a zeptejte se, co vše jim můžete nabídnout.
- Knihy a sbírky časopisů zkuste věnovat do antikvariátů, místní knihovně nebo na zastávce autobusu do knihovničky. Knihovničku u vás, a to nejen na zastávce, můžete i založit. Jak na to se dočtete v Projektu MINI Knihovna.
Oprav
Naši rodiče a prarodiče ještě pamatují doby, kdy si koupili nějaký výrobek a ten jim vydržel po celý život. Pokud se pokazil, opravili si ho sami, nebo v nejbližší opravárně, kterých bylo dříve jak hub po dešti. Dnešní doba konzumu tomuhle stylu příliš nenahrává. Nadvyrábí se velké množství zboží s nízkou cenou a vysokou poruchovostí. Opravovat se ho mnohdy nevyplatí. Někdy ale přeci.
Máte-li doma kousky (zejména elektrospotřebiče), které stojí zato opravit a dát znovu do oběhu, pokuste se o to. Ne každý elektrospotřebič, který odevzdáme do zpětného odběru, ale každý elektrospotřebič, který se ještě dál bude používat, skutečně pomůže k ochraně životního prostředí.
Kam za opravou
- Opravárna – projekt, který vám pomůže najít opraváře v nejbližším okolí za rozumnou cenu
Upcykluj
Upcyklace je proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály nebo produkty s cílem ušetřit životní prostředí. Jednoduše řečeno, vezmete třeba záclonu a ušijete z ní pytlíky na ovoce a zeleninu, čímž ušetříte zdroje na výrobu sáčků z nově vyrobeného materiálu a zároveň snížíte množství odpadu.
Upcyklací vznikají krásné nové věci. Podívejte se do Galerie toho nejlepšího ze světa upcyklace.
Kam za upcyklací
- Máte-li šikovného příbuzného, kamaráda, souseda, tak požádejte jeho, aby vám pomohl s přeměnou staré věci v novou.
- Najděte si kurz a upcyklujte sami.
- Máte-li doma vyřazenou košili, nechte si ji přeměnit ve stylovou tašku od Recyklátora.
Roztřiď a vyhoď
Co se nepodaří udat nezbývá než vyhodit. I když zatím se mi to nestalo. Naposledy, když jsem vyhodila rozbitý odpadkový koš do velkoobjemového odpadu, naložil si ho do auta člověk, který chvíli po mém odchodu přijel :-) Vidíte … vždycky se najde někdo se zájmem.
Pokud přeci jen po úklidu zbude něco k vyhození, pak všechno důkladně roztřiďte a dejte na to správné místo. Lámete-li si hlavu, kam s čím? Pak koukněte na přehledy, kam co patří:
- Třídění odpadu – Kam s tím – stručný návod k použití různých druhů odpadu
- Značení tříděného odpadu – co znamenají recyklační symboly na obalech a do jakého kontejneru patří
Pokud jste nenašli odpověď na uvedených stránkách, kontaktujte váš nejbližší Sběrný dvůr.
Přečtěte si také: Jak si doma uklidit a pořádek udržet
Zdroj: Foto