Ztrácíme se v nabídce
Pamatujete na reklamu „Wash and go“ … „Umít a jít“? To byl snad první šampon, co k nám po Sametové revoluci přišel ze západu. I já ho měla.
Za doby minulé jsme si v obchodech koupili tak maximálně Pufík nebo březový šampón. Nebylo z čeho vybírat, a tak nebylo co řešit. Ber nebo neber.
Doba se změnila. Výrobci se předhánějí, kdo vyrobí zajímavější produkt, za co nejnižší cenu, s co nejnižšími náklady, s nejzajímavějším obalem.
V nabídce najdeme přípravky na vlasy normální, mastné, suché, přípravky hydratační, revitalizační, proti lupům, pro růst, na objem, proti zacuchávání, pro lesk, na barvené vlasy, na blond vlasy, na vlasy namáhané, unavené aj. Přibyly k tomu označení různými certifikáty eko, bio, vegan aj.
V drogériích je jen vlasům věnován obří regál a obal v tom nepřeberném množství jednoznačně vyhrává. Nikdo nemá čas trávit hodiny zkoumáním detailních informací na obale.
Složení běžných šamponů
Základ šamponů tvoří:
- 65-70% voda
- 20 % tenzidy a kotenzidy – neboli mycí složky zajišťují spojení vody a tukové složky, jsou důvodem proč některé šampony pění víc nebo méně, určitým způsobem odmašťují pleť; rozdíl však bývá v jejich původu a působení; k nevhodným ingrediencím se řadí uměle syntetizované tenzidy, v kvalitní přírodní kosmetice by měly být jen dobře přijatelné a lehce odbouratelné tenzidy přírodního původu, které většinou méně pění
- 5% zahušťovadla a pomocné látky – látky s různým původem, účelem a složením, které mohou být méně či více rizikové
- 0,5-2% vonné složky a barviva – většinou syntetického původu, které patří k rizikovým skupinám, přípravky mohou obsahovat i přírodní složky, které jsou nejméně rizikové a v některých případech mají dokonce i příznivé účinky
- konzervanty – mají za úkol zamezit růstu nebo zničení mikroorganismů (bakterie, plísně či kvasinky), používají se většinou syntetické sloučeniny, které jsou považovány za nejrizikovější přísady, většina z nich je zjevně jedovatých; setkáte se i s přirozenými látkami (např. éterické oleje nebo alkohol) trvanlivost přípravku však nebývá tak dlouhá jako v případě přidání syntetických sloučenin
Některé složky mohou být přírodního původu, převážně jsou ale v komerční výrobě používány syntetické látky, které mohou být zdraví škodlivé. Hodnotnější přírodní šampony by místo nevhodných syntetických látek měly obsahovat přirozené účinné látky.
Vlasová pokožka pláče
Naší kožní mikroflóře nesvědčí časté používání mycích prostředků. Pokožku hlavy tím nevyjímaje.
Pokud tedy používáme běžné mycí prostředky, může docházet k odmaštění kůže, změně PH pokožky a narušení přirozené mikroflóry, což může mít za následek:
- nadměrně vysušenou pokožku a tím způsobené její častější maštění včetně maštění vlasů (jehož původ však může být i hormonální);
- ekzémy, plísně či jiná kožní onemocnění;
- troufám si uvést, i vysušení a padání vlasů (i když odborníci tvrdí, že mycí prostředky mají na stav vlasů vliv pouze minimální).
Z pokožky se použité chemikálie vstřebávají přímo do krevního oběhu, kolují celým organismem a ovlivňují tak naše zdraví.
Číst složení je základ
Kdo by nechtěl mít krásné a zdravé vlasy. A věřte, že to lze i bez zbytečné chemie.
Všimli jste si někdy v obchodě někoho, kdo by četl u šampónu etiketu se složením? Já ne.
A ani já jsem je dřív nečetla. V tom dlouhém seznamu nic neříkajících názvů se laik totiž vůbec nevyzná. A tak si řekne, no snad v tom nemůže být nic škodlivého.
Při výběru vlasové kosmetiky bychom měli sledovat stejně jako u potravin její složení a kvalitu.
Dobrým průvodcem ve složení přípravků je kniha Víta Syrového Tajemství kosmetiky. V knize najdete složení (nejen) vlasové kosmetiky, včetně informací o funkci jednotlivých složek, ale i detailní přehled nejvíce používaných látek s jejich popisem a hodnocením škodlivosti.
Nespoléhejte se na označení „přírodní“. Mnohdy se jedná o reklamní trik. Základem je číst a ověřovat si složení.
Jak na zdravé mytí vlasů
Nabízím čtyři přístupy, z nichž každému bude vyhovovat něco jiného:
Přírodní tekuté šampony
Na trhu působí řada výrobců, vyrábějících kvalitní vlasovou kosmetiku. Taková kosmetika obsahuje místo nevhodných syntetických látek účinné přírodní látky. Nakoupit je můžete ZDE.
Sympatické je, že některé koupíte už i v bezobalových prodejnách nebo alespoň ve větších baleních.
Tuhé a práškové přírodní šampony
Dají se běžně koupit v některých obchodech s eko kosmetikou a internetových obchodech např. ZDE.
Potěšením je, že jsou prodávány buď úplně bez obalu nebo v ekologickém balení.
Bez-šamponové (No-poo) přírodní mycí prostředky
Patří k nim například žitná mouka, vaječný žloutek, ale i soda, s následným oplachováním roztokem citrónové šťávy nebo jablečného octa.
Jsou zaručeně zdraví neškodné a ušetří i pár peněz.
Více o No-poo metodě se dočtete ZDE.
VODA
Vrcholná fáze bez-šamponové metody.
Už vidím ty úsměvy na vašich tvářích. Ale věřte, že to funguje. Sleduji to u našeho juniora, kterému umývám hlavu a vlásky jen čistou vodou a hlavička mu krásně voní.
Máme však pokožku v tak špatném stavu, že okamžitý přechod na tento způsob mytí bude pro většinu z nás nepřijatelný. Trvá to totiž několik týdnů než se pokožka dostane do formy.
Postupný přechod na šetrnější kosmetiku a následně bez-šamponové mytí je přijatelnější způsob.
A co používáme My 3
Junior nepotřebuje nic víc než vodu a věřím, že tomu tak dlouho zůstane.
Já s mužem používáme tekuté šampóny a kondicionéry dánské firmy Urtekram, jedná se o 100% přírodní a cenově dostupnou kosmetiku:
Příliš mi nevyhovují tuhé šampony, obsahují většinou oleje, po nichž mi plihnou a rychle se mastí vlasy. Na no-poo metodu se nechystám, protože mám melírované vlasy a ty potřebují určitou péči.
Přečtěte si také: Odhalte tajemství jménem kosmetika a 5 Přírodních eko pomocníků k péči o pleť
Napsat komentář