Důvěra se nemusí vyplatit

Věřila jsem, že všechno, co se koupím v obchodě musí být důkladně prověřené a otestované.

Věřila jsem, že existuje nějaká vyšší moc, která ochraňuje naše zdraví a dohlíží, aby se na trh nedostaly výrobky, které mohou být zdraví škodlivé.

Ve slepé důvěře v systém svá těla vystavujeme používání konvenční kosmetiky, která tak úplně není v pořádku, jak si mnozí z nás myslíme.

S čím máme tu čest

Věděli jste, že kůže dospělého člověka měří od 1,5 – 1,8 m2 a je největším lidským orgánem, kterým pronikají do těla látky, které mají mnohdy nepříznivý vliv na zdraví?

Tohle zjištění mě donutilo detailně prozkoumat složení konvenční kosmetiky. Bez kompromisu u nás doma vyletěly všechny drahé krémy, pleťové masky a nespočet dalších kosmetických přípravků nemalých cen.

  • V EU se užívá asi přes 300 přídavných látek v potravinářství, v kosmetice je povoleno užívat něco přes 30 tisíc ingrediencí
  • Uvádí se, že 97% chemikálií nebylo buď vůbec prozkoumáno, nebo byly jejich možné dopady stanoveny nedostatečně
  • Ve tkáních Evropanů bylo nalezeno kolem 300 syntetických substancí
  • Některé z přídavných látek byly nalezeny i v mateřském mléce, dostávají se tak do tělíček novorozenců
  • Vůbec není prověřeno, co naprostá většina chemikálií v lidském těle způsobí izolovaně, dlouhodobým užíváním, natož v koktejlovém efektu

Pokud tedy používáme na denní bázi sprchový gel na celé tělo a k tomu tělové mléko, různé krémy na obličej, šampón, antiperspirant a další, působíme tím nezanedbatelně na vnitřní prostředí svého organismu.

S přijatými chemikáliemi se tělo musí vypořádat. Buď je uloží někde uvnitř (vzniká něco jako skládka odpadků), nebo je vyloučí z těla ven, dostanou se do odpadních vod a pak do přírody, kde také udělají svůj díl zkázy.

Spolu s nevhodnými potravinami, čistícími a pracími prostředky, znečištěnou vodou, vzduchem a půdou je to pro nás, ale i ostatní živočichy pořádný záhul.

Čemu dávám přednost

  • Přírodním přípravkům;
  • Univerzálním přípravkům, které je možné používat variabilně, abych neměla nespočet lahviček;
  • Výrobkům lokálních firem (pokud mi nabízejí to co hledám), protože věřím, že umíme dělat poctivé výrobky;
  • Používám i výrobky ze zahraničí, pokud mě oslovily svojí filozofií, nebo složením a na našem trhu nenajdu nic srovnatelného;
  • Kupuji přípravky ve větších baleních (pokud jsou k dispozici), protože mi šetří peněženku i životní prostředí.

Jak na to chytře?

Nenaletět komerční reklamě, věnovat nákupu kosmetiky úsilí a vybrat tu, která obsahuje co nejméně škodlivé chemie.

Přírodní neznamená nutně drahá! Výhodou je, že kvalitních přípravků není potřeba používat velké množství a některé přípravky je možné úplně vyřadit.

Alfou omegou výběru kosmetiky je prostudování jejího složení!

A to i u produktů s označením BIO, EKO, přírodní (ani to není záruka, mnohdy jde jen o marketing). Někdy je to vyšší dívčí, ale bez toho to nejde.

Tak jako si čtu složení na potravinách, které kupuji poprvé, čtu si před nákupem i detailní složení přípravku. Ne nejsem chemik. Koupila jsem si knihu Víta Syrového Tajemství kosmetiky, která mi pomohla zorientovat se v chemické džungli. Detailně totiž osvětluje fungování kosmetiky, její složení a nejpoužívanější látky včetně jejich dopadu na zdraví. I když neobsahuje kompletní seznam používaných látek, bezvadně se s ní dá rozklíčovat složení přípravků.

Co mám doma v koupelně?

Co všechno stojí na vaší koupelnové poličce?

Čtěte také: 5 Přírodních eko pomocníků k péči o pleť