Svatbou píšeme příběh

Před pár dny jsem byla na svatbě. Byla malá, komorní, jen ve čtyřech. Díky tomu mě myšlenky zavedly zpět na tu mou. Dívám se na ni s odstupem několika let a vím, že dnes by byla jiná. Jednoduchá, v přírodě, v souladu a s ohledem na ní.

Za svatbu se dá utratit spousta peněz, anebo taky ne. Všechno je otázkou volby. Každou vydanou korunou volíme, volíme komu a čemu dáváme svůj hlas, koho a co podporujeme, a jakou tím tvoříme budoucnost pro sebe a své děti.

A svatba je pro mě určitým začátkem i synonymem budoucnosti. Tak proč by nemohla být třeba i začátkem ohleduplnosti k přírodě?

Originální a udržitelná

Každý jsme originál a každá svatba je individuální událostí. Promítá se do ní životní styl budoucích manželů, energie místa, proměnlivost ročních období a svůj otisk zanechávají i všichni účastníci svatby.

A přesto můžeme mít něco společného. Při plánování a organizaci svatby se můžeme chovat udržitelně:

  • Využívat možností, které nám jsou v daný čas a místě k dispozici;
  • Dávat přednost ekologickému a lokálnímu původu;
  • Myslet na eliminaci zbytečných obalů, plastu, chemie a jednorázových věcí.
Svatební věnec pro nevěstu od Kytky od potoka

Pojďte na ní ekologicky

Teorie už bylo dost. Dál už vám nabízím jen tipy, jak by bylo možné to teoretické krásno převést do praxe:

Místo a vybavení

Místo, které se nachází v klidném přírodním prostředí samo o sobě působí dokonalým dojmem a není třeba ho příliš zdobit. Nabízí se různé statky, penzionky, zámečky na odlehlých místech, hájovny.

Krásná slavnost se dá uspořádat přímo v přírodě, třeba na zahradě někoho z blízkých nebo místním hřišti. Poohlédněte se kolem, co vám vaše lokalita nabízí, ať nemusíte nikam daleko jezdit.

Vybavení pro hostinu, jako jsou stoly, lavice, židle si půjčíte v bazaru, po známých, hodí se i špalky a dřevěné palety. Nemusíte kupovat nic nového. Využít se dá i svatebních služeb, které vám všechno vybavení zapůjčí.

Výzdoba a květiny

Méně znamená více. Na výzdobu stačí pár přírodnin, ať už jsou to větve, šišky, kamínky nebo písek.

Nádhernou svatební kytici i kompletní výzdobu z ekologických květin vám navrhnou a uvážou KYTKY OD POTOKA.

Květiny natrháte třeba i na zahrádce známých, v lese, na louce. Omezenější je to v období vegetačního klidu, ale i to má svá řešení. Nabízí se květiny sušené, větvičky, bobule a trávy.

Květiny naaranžujte do starých lahví, zavařovacích sklenic a hliněných květináčů.

Spoustu nápadů na téma přírodní výzdoby nabízí sociální síť PINTEREST. Pokud máte chuť a trochu šikovné ručičky, či obětavé známé, kteří vypomůžou, vyřádíte se k plné spokojenosti.

Také požádejte svatebčany, aby vám nedávali žádné kytice z běžných květinářství, které jsou především zahraničního původu a cestují k nám tisíce kilometrů.

Občerstvení

Vykašlete se na kaviár a jiné exotické pochutiny. Řiďte se heslem “Vím, co jím”. Sezónní a lokální potraviny, v bio kvalitě, vyrobené vlastníma rukama, známými nebo lokálními dodavateli, toť značka ideál.

Na pití se hodí kohoutková voda, místní mošty, vína, domácí limonády, bylinkové čaje, český sekt a pokud káva, tak fair trade.

Žádné jednorázové nádobí a balené nápoje.

Pokud si vše připravujete vlastníma rukama a nemáte dostatek nádobí, pak ho nakupte v bazaru a po svatbě pošlete dál, půjčte v místní hospodě nebo posbírejte po známých, to co už doma nevyužijí. Maminčin cibulák raději nechte doma, na svatbách občas lítají talíře a památeční servis by mohl utrpět.

Nechcete se starat o nádobí? Jednodušší, ale i menší zlo než plast, je jednorázové nádobí z recyklovaných materiálů nebo nádobí kompostovatelné.

Výslužku zabalte do látkových pytlíčků, které si můžete nechat ušít od RECYKLÁTORky nebo požádejte svatebčany, ať si donesou vlastní krabičku.

Šaty

Pro každou ženu jsou právě šaty tím nejdůležitějším. Použijete je pouze na den D. Nedává tedy smysl kupovat nebo nechat si ušít šaty nové. Výjimkou jsou ty, které obléknete i na běžné nošení nebo šaty vyrobené z recyklovaných materiálů.

Pro mě u šatů platí “V jednoduchosti je síla” a lákalo by mě mít šaty vlastní, které by se daly použít i pro jiné příležitosti. Takové tvoří návrhářka v dílně TO.GET.HER. Používá materiály přírodní, certifikované a převážně vyrobené v Česku. Do tvorby zapojuje i prvky upcyclingu.

Šaty z půjčovny jsou dobrou volbou. Zajímejte se však o jejich původ. Vyhněte se těm dovezeným z dálného východu, které putují tisíce kilometrů a jejich vznik je většinou spojen s nefér pracovními podmínkami. Dejte přednost půjčovně, která nabízí šaty českých návrhářů. Budete tak mít jistotu, že byly vyrobeny za férových podmínek.

Ženich nemusí mít zrovna kvádro, umím si představit i second hand kalhoty a košili, nebo využít to, co už doma má a jen to ozvláštnit vhodnými doplňky.

Svatební šaty z dílny TO.GET.HER
Svatební věnec z dílky Kytky od potoka

Svatební pozvánky a oznámení

Elektronická podoba, webové stránky, video pozvánka, to jsou vymoženosti dnešní doby, kterých se vyplatí využít. Obvykle nic nestojí (pokud si vše zajistíte sami), a pak na jejich výrobu nečerpáte žádné přírodní zdroje a nevytváříte odpad.

Tištěná verze má svůj půvab, obzvlášť pokud milujete tyhle památeční drobnosti. Chápu to, ale neodpustím si poznámku “Každá věc, kterou vlastníte, určitou mírou vyžaduje vaší pozornost”.

Pokud je musíte mít, zvolte ručně vyráběné z přírodních materiálů (dřevo, sušené květiny, kamínky apod.) nebo recyklací různých materiálů např. textilu, recyklovaného papíru (inspirací vám buď např. PINTEREST nebo FLÉR).

Prstýnky

Staré zlato je víc eko než to nové, ocel je víc eko než zlato a dřevo řadím na první místo. Dřevěné prstýnky, ale třeba i náušnice a manžetové knoflíčky vám vyrobí na zakázku v dílně WOWODESIGN.

Kouzelné jsou prstýnky z květin, které ale nevydrží, a proto se hodí pro páry, které neshledávají ve vlastnictví prstenu žádný význam.

Svatební dar

Tím nejsmysluplnějším je žádný dar. Každá věc je potenciálním odpadem a v případě nevyžádaných darů to platí ve sto procentech.

Pozvání na svatbu nutně neznamená “Něco nám přineste”. Ti, mající potřebu obdarovávat, mohou přispět drobným finančním obnosem na úhradu nákladů svatby, potěší i pamětní knížka s přáními svatebčanů.

Originální a užitečný bude i seznam činností, které pro novomanžele mohou udělat, ať už jen přiložit ruku k dílu při přípravě svatby, nebo věnovat nějakou pomoc do budoucna. Službou k nezaplacení je hlídání dětí potěší i pozvání na oběd či večeři, neb jídlem neurazíš.

Doprava

Uspořádejte vše v jednom místě. Nebudete muset řešit dopravu a navíc ušetříte čas, který byste strávili zbytečnými přesuny.

Pokud nelze jinak, zvolte přepravu hromadnou dopravou nebo dopravu společnou např. jedním autobusem.

Můžete se hecnout a vyrazit na kole nebo koloběžkách. Bude to nejen ekologické, ale svatebčanům tak připravíte nezapomenutelně intenzivní zážitek.

Energie

Pokud to místo i roční období dovolí, pak si myslím, že venku je méně energeticky náročné než uvnitř. Zamyslete se nad použitím svíček, lamp na biopaliva, ohně v krbu. Dodá to i na romantice.

Vykročte tou správnou nohou

Jisto jistě vás napadnou další tipy, jak si ten den udělat udržitelnějším. Nebudu tu psát o použití nechemo kosmetiky a eko přípravků na úklid a likvidaci hory špinavého nádobí, to už máte jisto jistě zmáknuté.

Jestli jste dočetli až sem, tak vám ze srdce přeji, ať je ta vaše svatba nezapomenutelná. A vězte, že není důležité nakolik bude ekologicky dokonalá.

Každý krok, byť drobný, se počítá. Víc drobných krůčků tvoří cestu. Tak proč na ni nevykročit právě svatebním dnem?

Svatební top z dílny TO.GET.HER
Svatební šaty úzké z dílky TO.GET.HER
Dřevěné snubní prsteny z dílny Wowodesign
Dřevěné manžetové knoflíčky z dílny Wowodesign
Ozdobné srdce na svatební auto