Proč pohárky z recyklovaného plastu?

Plast je past …. Znáte to heslo, které se šíří sociálními sítěmi?

Plasty jsou všude, kam se podíváme, to je prostý fakt.  Jsou dobrým pomocníkem, ale staly se v našich rukou zlým pánem.  Svět upozorňuje na dopady, které jeho nadužívání způsobuje, a to je dobře.  Polemizovat můžeme nad tím, jestli už není pozdě, ale to nevede k řešení.

S obrovským odpadem, kterého jsou plné oceány a skládky, se budeme jen těžko vypořádávat.  Co můžeme udělat? Jako jednotlivci začít spotřebu omezovat tam, kde jeho používání nedává smysl.

Jedním takovým počinem může být konec používání jednorázového plastového nádobí, které patří mezi 10 typů odpadů nejčastěji znečišťujících světová moře a pobřeží.  Evropská komise navrhla zakázat používání těchto plastů na území celé Evropské unie. Tak uvidíme, jak se s touto výzvou vypořádáme.

Odpad, ale není jediným důvodem, proč se jednorázového nádobí vzdát. Dalším důvodem je toxicita používaného plastového materiálu, který může obsahovat ftaláty a bisfenoly, což nejsou pro zdraví příznivé látky.

Pohárky, neboli plastové kelímky, v nadužívání jednoznačně vedou. Často se s nimi setkávám i v místech, kde je možné použít skleněné nádobí.

Líbí se mi, že některé firmy už vidí, slyší a nabízejí náhradu, jako jsou opakovaně použitelné výrobky. Stále jsou to jen vlaštovky. Pokud budeme na prodejce apelovat, věřím tomu, že vyslyší zákazníkově hlasu a s alternativou se budeme setkávat stále víc a víc.

V nabídce eshopu Econea jsem objevila pohárky z recyklovaného plastu, které pro „domácí použití“ jednorázovou variantu skvěle nahradí.  Zkusit jejich použití můžete i všude tam, kde nabízejí nápoje do plastu.  Sadu jsem od eshopu dostala k testování a tady jsou poznatky z jejich používání.

Co MY na to?

 • Na studené i teplé nápoje.

 • Pevné a odolné.

 • Vydrží opakované použití. Prodejce uvádí „tisíce použití“ :-), to jsme ale nezvládli ověřit.

 • Lehké a příjemné do ruky.

 • Pěkný design.

 • Vhodné do ledničky, myčky a prodejce uvádí i do mikrovlnky (tu ale z určitých důvodů nepoužíváme, takže jsme nemohli ověřit).

 • Jsou vyrobeny ze 100% recyklovaného polypropylenu (neboli PP #5) a jsou znovu recyklovatelné.

 • Bez škodlivých látek.

 • Vyrábí je společnost uplatňující principy ochrany přírody a zdrojů.

 • Přijatelná cena.

 • Prodejce uvádí vhodnost použití pro malé děti. S tím bohužel nemůžeme souhlasit. Pohárky jsou lehké, zároveň vysoké a díky této kombinaci lehce dochází k jejich převrhnutí, což nám náš tříletý junior při každé příležitosti dokázal.

 • Je vhodné pro děti až od 3 let

 • S horkým nápojem kelímek pálí, ale to se dá čekat. Navíc, čaj nebo kafe si přeci jen dáme raději ze skla, porcelánu nebo termohrnku.

zjistit cenu

Hlavním důvodem, proč jsem po pohárcích sáhla, je uváděná možnost použití pro děti. Druhým důvodem je použití recyklovaného materiálu při výrobě a celkový přístup výrobce k životnímu prostředí.

Pokud hledáte náhradu jednorázových kelímků pro „domácí použití“, tam kde nemůžete nebo nechcete použít sklo, pak tento produkt považuji za dobrou volbu. Pro malé děti je nepovažuji za vhodné, proto bych hledala jiné řešení.

Co říct o výrobci?

Preserve je americká firma, která se už od svého založení v roce 1996 řídí principy reduce – reuse – recycle neboli redukovat (spotřebu), znovu používat a recyklovat. Snaží se navrhovat produkty, které budou sloužit co nejdéle a zároveň budou co nejšetrnější k planetě.

Prvním výrobkem byl zubní kartáček.  V nabídce najdete dále pro osobní hygienu škrabku na jazyk a holítka.  Z kuchyňského nádobí a náčiní pak  kompostovatelná brčkatalíře, prkénka, ale i misky a mísy na míchání a cedníky.

Všechny výrobky vyrábí z recyklovaného polypropylenu (neboli PP #5), který neuvolňuje žádné nebezpečné chemikálie jako je Bisfenol-A (BPA) nebo ftaláty. Všechny materiály jsou testovány, aby zaručily bezpečnost pro člověka, a to i pro použití v mikrovlnce a myčce na nádobí (v případě pomůcek do kuchyně).

Recyklovaný plast Preserve šetří nejméně:

 • 46 % energie,
 • 54 % vody,
 • 64 % emisí skleníkových plynů jako je CO2,
 • 75 % ropy.

V Preserve vytvořili inovativní projekt recyklace plastů „Gimme 5“  a vyzývají jím k recyklaci PP #5. Ve USA tak spolupracují jak s výrobci, od kterých si berou zbytky polypropylenového plastu, ale také umožňují lidem, aby jim přímo poštou zasílali (nebo skrz spolupracující obchodníky předávali) již použité produkty z PP #5.

Preserve je „B Corp“, což je certifikace „B Corporation“ – celosvětová iniciativa, která definuje principy moderního environmentálně a sociálně zodpovědného podnikání. Sdružuje firmy a organizace, které tyto principy ctí a plní.  Jejich základním mottem je sdružovat lidi, kteří používají podnikání jako sílu pro konání dobra. Firmy, které nechtějí být nejlepší na světě – ale nejlepší PRO svět.

Koukněte na 2minutové video o tom, co je iniciativa B Corp (Video je v angličtině. Prezentovaná čísla ohledně počtu firem a zemí odpovídají stavu na počátku roku 2014. Dnes B Corp sdružuje přes 2.300 firem ve více než 50 zemích světa.)