Žádný návod, jak dostat organismus a zejména imunitní systém do kondice během pár dní neexistuje. O tom, že je potřeba žít zdravě není pochyb, ale pokud to doteď nebyla úplně vaše parketa, nepouštějte se do unáhlených změn. Už tak nám toho aktuální situace nadělila až dost. Další šok je to nejhorší, co pro sebe můžeme udělat.
Přináším pár tipu na podporu imunity a proti trudomyslnosti:
Vitamín C
Pokud mi nic není, čerpám vitamín C primárně ze stravy. V okamžiku, kdy na mě něco leze nasadím vysoké dávky vitamínu C. Ale pozor, žádná chemie. Užívám RAW rostlinou formu céčka, která je nejlépe vstřebatelná bez vedlejších účinku, a to jak pro sebe, tak pro juniora. V období viróz a chřipky ho užíváme preventivně každý den.
Vitamín D
S déčkem není radno experimentovat. Nejedná se o vitamín, ale o hormon. Google vám o tom poví víc. Obecně ho máme v těle nedostatek. Kolik ho ale optimálně užívat, aby to bylo bezpečné, už nikdo přesně neříká.
Existují, jako na všechno, dva odlišné názory. Jeden říká užívat vysoké dávky, druhý neužívat, pokud k tomu není klinický důvod a raději ho brát ze stravy a sluníčka. Stačí teď na jaře 15 minut denně vystavovat co největší plochu hrudníku sluníčku a nějaké to déčko nachytat.
Zatím nemám na preventivní užívání úplně vyhraněný názor, tak déčko doma máme v přírodní formě a užíváme pouze v chřipkových obdobích a při nemoci.
Psychohygiena
Stres je zabiják. V okamžiku, kdy jsme ve stresu tělo primárně řeší tenhle proces a vyřazuje funkci imunitního systému. Díky tomu jsme náchylnější k nemocem a hůře se nám nemoci zvládají. Takže je potřeba naordinovat si psychopohodu, jinak s vámi každá viróza zamete.
Cvičím čchi-kung a jógu, poslouchám meditační hudbu, medituji, sleduji zábavné filmy a chodím na výlety do přírody.
Nedělám to všechno na jednou a pravidelně, na to vážně nemám čas. Vyberu si každý den jednu činnost, na kterou mám zrovna náladu a prostor a udělám ji, i kdyby jen na pár minut. Zůstanu tak jen sama se sebou, abych zklidnila tělo i myšlenky.
Strava
Obecně jím málo masa. V okamžiku, kdy na mě něco leze ho vyřazuji úplně a do jídelníčku zařadím spíš polévky, které jsou lépe stravitelné a tělo se tak nemusí zabývat dlouhým trávením.
Na jaře začínám nakličovat semínka a ke každému jídlu si dávám hrst klíčku, jak zdroj vitamínu a minerálu.
Stejně tak jím ke každému hlavnímu jídlu lžíci kysaného zelí, které miluje střevní mikrobiota. Připravíte si ho jednoduše doma v zavařovací sklenici a můžete ho kombinovat i s další zeleninou.
Jakmile začnou růst první zelené rostliny (pampeliška, kopřivy, medvědí česnek), vyrážím se napást do přírody.
Dýchání
Většina z nás, zejména pokud máme sedavé zaměstnání a navíc plné stresu, dýchá mělce a pouze do horní části hrudníku, tzv. podkličkové dýchání. Nedostatečně tím okysličujeme organismus, jsme více a dříve unavení, toxiny jsou hůře odváděny z těla.
Nemusíte být zrovna jogíni a hodiny soustředěně dýchat. Drobné změny v dýchání můžete udělat hned. Pravidelně si jednou za hodinu uvědomte, jak zrovna dýcháte a začněte dýchat alespoň na pět minut do břicha a bránice. Postupně se z toho stane návyk a sobě prospějete.
Ven do přírody
Největším nakopávačem je pro mě pohyb v přírodě. Kousek přírody máme hned za humny. A i když se mi ven někdy moc nechce, vždycky mi malá procházka udělá dobře jak fyzicky, tak psychicky.
Zvedněte zadek a vyražte každý den alespoň na půl hodiny do polí, lesa, parku, tam, co máte nejblíž. Protáhnete se, rozhýbete lymfatický systém, okysličíte si krev a přijdete na jiné myšlenky.
Otužování
Spánek u otevřeného okna, nebo alespoň pořádné větrání před spaním vám jednoznačně udělá dobře.
Pokud máte chuť udělat pro sebe ještě víc, zařaďte večer při sprchování střídavou teplou a studenou sprchu. Otužování rovná se utužování zdraví, ale to jistě víte už dávno.
Restart
Pokud máte chuť na větší nastartování, doporučuji online kurz Imunorestart, kde najdete spoustu dalších praktických technik a tipů, jak zlepšit své zdraví a žít plnohodnotný život plný radosti.
Přeji nám všem pevné zdraví.
Napsat komentář