Smetáky jedou naplno

Začalo JARO, košťata a smetáky jedou na plno. Ve většině domácností totiž probíhá obvyklý JARNÍ ÚKLID. Máte doma rádi zdravé prostředí? Vymeťte se špínou ze dveří i zbytečnou chemii plnou záškodníků a začněte letošní jaro šetrným úklidem.

Zrovna tak jsme to udělali před třemi lety u nás doma.

Reklama ke konvenčním čistícím prostředkům se nám snaží namluvit, že na každém kroku na nás číhají zákeřné bakterie, které musíme okamžitě zahubit pořádnou dezinfekcí nebo zahubí ony nás.

Měli bychom se mít na pozoru. Úklidové prostředky totiž patří mezi nejtoxičtější přípravky, se kterými se můžeme v domácnosti setkat.

Dezinfekční přísady a účinné látky v čisticích prostředcích:

  • Mohou poškozovat zdraví, což říkají i obrázky a nápisy na obalech;
  • Likvidují mimo zákeřné bakterie také bakterie, které jsou pro lidský organismus užitečné, čímž oslabují náš imunitní systém;
  • Usmrcují řadu potřebných mikroorganismů, které napomáhají rozkladu splašků v čistírnách odpadních vod;
  • Dostávají se do vzduchu, půdy a vodních zdrojů, čímž zamořují životní prostředí.

4 Podmínky pro výběr čistících prostředků

S narozením našeho syna jsem začala řešit čím uklízet.  Po první polovině roku života totiž začíná dítě trávit čím dál víc času na zemi.  Při představě, že olizuje z podlahy zbytky chemikálií, mi vůbec nebylo dobře.

Důležité pro mě při výběru nových čistících prostředků bylo:

  • Co největší jednoduchost  = minimální počet úklidových prostředků;
  • Ekologická nezávadnost = minimální toxicita k našemu zdraví i vůči životnímu prostředí;
  • Vysoká efektivita a účinnost;
  • Přijatelný dopad do rodinného rozpočtu.

6 Pomocníků pro zdravý a ekologický úklid

Zkoumala jsem složení jednotlivých prostředků a hledala a zkoušela různé alternativy. Nakonec jsem se dopracovala k celkem minimalistické verzi uklízecí sady:

Všechny tekuté ingredience smíchám buď v rozprašovači a nanáším přímo na čištěný povrch, nebo v kyblíku. Neřeším poměr, prostě od každého trochu a pár kapek silice, koncentrace záleží na rozsahu znečištění.

Na velké znečištění nebo na špínu zažranou používám ocet s univerzálním čističem bez ředění.

Něco navíc

Možná máte pocit, že s tímhle si nedokážete vystačit nebo bude špína pořádně zažraná a přeci jen budete potřebovat na něco speciální přípravek. To naprosto chápu. Doporučuji vám, pro tyto případy, sáhnout po některém z EKO přípravků.

Abych vám ulehčila práci s hledáním, přináším vyzkoušené tipy, čím nahradit nejčastěji používané čistící prostředky zdravější variantou:

Po vyzkoušení volte, tam kde to výrobce nabízí a dává vám smysl, velkoobjemové balení. Některou ekologickou drogerii např. české firmy Tierra Verde je možné zakoupit i v bezobalových obchodech. Ušetříte tak zbytečné obaly.

Kam s nevhodnými úklidovými prostředky

Pokud se rozhodnete jít  touto cestou a  vyhodit zbytky úklidových prostředků, zjistěte si v místě bydliště, kde máte nejbližší sběrný dvůr. Poraďte se, které přípravky máte odevzdat k ekologické likvidaci a kam.

U některých  se jedná skutečně o nebezpečný odpad a nalít třeba  koncentrovanou žíravinu do odpadu nebo vyhodit do směsného odpadu má neblahé následky.

Další informace

  • Zdrojem informací o látkách obsažených v přípravcích vám může být kniha Víta Syrového Tajemství kosmetiky, která obsahuje hodnocení cca 2100 látek nejpoužívanějších v kosmetice. Snadno se tak dozvíte, zda je ta která látka pro vaše zdraví příznivá, či nikoliv.
  • Srovnání EKO značek, najdete třeba v tomto článku: Jak se zorientovat mezi EKO značkami.
  • Ještě více informací o tom, jak šetrně uklízet, praktické tipy úklidových technik a mnoho dalšího najdete na stránkách: Enviromentálně šetrné uklízení.

Ať se vám jarní DETOX domácnosti vydaří a žije se vám lépe!

Přečtěte si také: Vyhodit? Ne! 5 tipů kam s tím