Odhaleno tajemství pracích prášků
Mívali jsme doma spoustu pracích prostředků zvlášť na bílé prádlo, barevné prádlo, černé prádlo, pleteniny, jemné prádlo, sportovní materiály, dětské prádlo a k tomu ještě aviváž. Určitě existují i další alternativy, které se k nám nedostaly.
Zkuste si spočítat, kolik pracích přípravků je ve vaší domácnosti? Možná jste na tom lépe, ale možná vás to překvapí stejně jako mě. Opravdu je jich tolik potřeba?
Četli jste někdy na etiketách složení jednotlivých přípravků? A víte kolik zbytečné chemie obsahují? A víte, že v oblečení zůstávají zbytky pracích prášků a aviváží, které se pak při jeho nošení dostávají pokožkou přímo do těla a s nimi i ta chemie, se kterou se tělo následně musí vypořádat?
Běžně obsahují prací prostředky toxické látky, jako např. amoniak, který způsobuje poškození jater a ledvin, bělidla, která mohou poškodit kůži, plíce, oči a látky vyrobené z ropy, o nichž je známo, že mohou způsobit rakovinu, neplodnost, vrozené vady u dětí, poškozují plíce, mozek, nervy. Bohužel i přípravky tzv. „eko“ nejsou zcela netoxické.
Nejenže nás chemické látky zatěžují na přímo, také se dostávají při praní do odpadních vod a z nich dále do vod povrchových, kde nadělají další škody.
Jaké používat prostředky na praní
Vyrobte si doma vlastní! Nejenže prospějete svému zdraví, ale i ušetříte, protože všechny složky jsou levné:
- Prací prášek vyrobíte smícháním 1 dílu strouhaného mýdla a 10 dílů práškové sody na praní. Pro praní se používá cca 1-3 lžíce směsi přímo do bubnu. Strouhané mýdlo neboli mýdlové vločky se prodávají již hotové. Oba přípravky je možné koupit i ve velkých baleních.
- Aviváž na jedno praní vyrobíte smícháním 50 ml vody, 50 ml octa a 8 kapek esenciálního oleje např. levandule (nemusí být, ale pokud ho do směsi přidáte, ucítíte, jak krásně vám prádlo provoní).
Alternativou jsou ekologicky šetrné prací prostředky.
Pokud chcete mít opravdu jistotu, co výrobky obsahují, pak nezbývá než prozkoumat složení. K tomu vám pomůže kniha Tajemství kosmetiky, kde najdete vyhodnocení nejběžnějších používaných látek.
Jak to máme My 3 v TOM
Pro praní miminkovských oblečků jsem hledala co nejšetrnější prací prostředek. Zjistila jsem, že i prací prostředky určené přímo pro praní dětského oblečení obsahují spoustu chemie.
Nakonec jsem objevila šetrný prací prostředek SONETT Neutral, který mi svým složením vyhovuje a začala jsem ho používat i na praní ostatního prádla společně s doma vyrobenou aviváží. Zpočátku jsem používala i SONETT tekutou aviváž.
Jak odlehčit sobě, peněžence a životnímu prostředí
- Prací prostředek je nejlepší dávat přímo do bubnu pračky. Pak je možné snížit dávku i o třetinu.
- Dávkování pracího prostředku závisí především na tvrdosti vody. Čím je voda tvrdší, tím více je potřeba pracího prostředku na změkčení vody, a tím i na vyprání prádla. Přílišné množství prášku ale nevypere prádlo lépe, naopak může způsobit jeho šedost. Na dávkování používejte odměrku.
- Silněji zašpiněné prádlo je lepší předem namočit. Pak je možné použít na praní nižší dávku pracího prostředku.
- Místo použití aviváže je lepší sušit prádlo na sluníčku či aspoň na čerstvém povětří, což způsobí, že bude prádlo krásně měkké.
- Normální teplota praní je 40 °C. Proti teplotě 90 °C, která se používá pouze pro vyčištění prádla nemocných či kojenců, se ušetří 60-70 % energie. Prádlo nebude čistší, jen protože bylo vypráno v teplejší vodě. Plýtvání energií nás stojí i peníze. Prací účinnost současných moderních pracích prostředků je přitom optimalizována na nízké teploty.
Pracím práškem to začalo
Výběrem pracího prášku to u mně všechno začalo. Dneska mám už, kromě pár drobností, netoxickou domácnost. Mimo všech pozitiv, které uvádím v článku, mě tento přístup šetří místo (mám podstatně méně prostředků) i finanční prostředky (i přestože kupuji bio, eko kvalitu, používám všeho méně).
Těším se na vaše zkušenosti, tak směle do toho.
Zaujalo vás téma zdravé rodiny?
Přečtěte si také Jak vyzrát na dobu jedovou , Jak mýt nádobí dočista dočista a snížit zátěž na zdraví a rozpočet, Tajemství jménem kosmetika nebo 5 Přírodních eko pomocníků k péči o pleť.
Dobry den,
V tomto clanku uvadite, ze jste nasli setrny miminkovsky prostredek. Muzu se zeptat jaky?
Citace: ,,Nakonec jsme objevili jeden eko prací prostředek, který nám svým složením co nejvíce vyhovuje a začali ho používat i na praní ostatního prádla společně s doma vyrobenou aviváží.“
Jinak v nasi domacnosti jsem zacala zmenou ve stravovani. Zeleninu a ovoce si pestuji sama.
Urcite s Vasim clankem souhlasim a budu se snazit menit dal, i přesto ze je to v dnesni dobe opravdu tezke.
Diky za clanky, kt. Nuti k zamysleni. Lide si ublizuji.. a zaroven se divi a smutni nad ztrátami ve vlastnich radach.
Hezky vecer
Dobrý den,
děkuji. Používám prací prostředek Neutral od firmy Sonett. Nejprve jsem prala jen dětské prádlo a nyní v něm peru vše k plné spokojenosti.