Krása vychází zevnitř

Dnes zadáno především pro ženy, ale věřím, že inspiraci najdou i někteří pánové. Řeč tu bude o tom, jak se dá minimalizovat množství přípravků k péči o pleť a zároveň udržet kvalita, s co nejmenší toxicitou a dopadem na životní prostředí.

Nikdy jsem na to moc nebyla.Přesto se moje koupelna naplňovala přípravky, které jsem zas až tak nepoužívala.

Po čase jsem vyhazovala to, co zbylo nedůsledným používáním. A tak nebylo moc těžké udělat v tom větší čístku. Zjistila jsem, že potřebuji jen to, čím se odlíčím a současně vyživím pokožku zvenčí.

Nemá smysl mít narvané skříně kosmetikou. Krása vychází především zevnitř, a proto největší vliv na to, jak vypadáme, má vnitřní pocit hodnoty (sebeláska) a pohody. Žijeme-li v neustálém stresu, pak se to podepíše na vzhledu, i když se budeme nakládat do drahých krémů.

Společně v kombinaci s těmito doporučeními  je pozitivní výsledek zaručen:

  • jíst zdravé a vyvážené jídlo s minimem chemie;
  • používat přípravky s co nejmenším množstvím nebezpečné chemie, ideálně 100% přírodní složení;
  • pravidelně se hýbat;
  • pít dostatek čisté vody;
  • odpočívat;
  • eliminovat stres a vliv negativních zpráv a reklam na organismus.

Všechny body nemám sama dosud zmáknuté, ale jsem v procesu změny.

5 pomocníků pro péči o pleť v mojí koupelně

Odličovací tampóny

Používala jsem klasické jednorázové tampóny z DMka. Teď mám pratelné odličovací tamponky z BIO bavlny a bambusu. V balení je jich 10., a protože jsem nevěděla, jestli mi budou vyhovovat, nechala jsem si jich 5 a 5 jich darovala s tím, že si později dokoupím další.

Po pár týdnech používání můžu s jistotou říct, že mi těch 5 kousků stačí. Důvod je asi i ten, že se neodličuji každý den. Po použití tampónek vyperu mýdlem, nechám uschnout a opakovaně používám. Jednou za čas ho přihodím do pračky s prádlem.

Stejnou službu mi dělají i bambusové vložky do podprsenky, které mi zbyly z dob začátků kojení.

Jednorázové tampony jsem si stále nechala na cesty, kde nemám možnost se o ty látkové tak dobře starat.

Houbička na čištění pleti

Nepoužívám make-up, takže je pro mě běžné vyčištění pleti rychlovka. Místo peelingů a čistících masek jednou za 14 dní použiju konjakovou houbičku na čištění, která dokonale odstraní odumřelé buňky a různé nečistoty. Když je hotovo, stačí ji jen opláchnout pod tekoucí vodou, nechat uschnout a je připravená k dalšímu použití.

Hydrofilní olej na odlíčení

Dekorativní kosmetiku používám zatím chemo, takže jen voda mi na odlíčení nestačí. Začala jsem proto používat  hydrofilní olej Nobilis Tilia, který dobře rozpouští řasenku, další nečistoty a současně vyživuje.  Namočím odličovací tampon, nanesu na něj pár kapek oleje a raz dva odlíčím oči i zbytek obličeje.

Tenhle olej není úplně přírodní  (obsahuje jeden chemický konzervant). I když má produkt certifikaci kvality CPK neznamená to, že je 100% přírodní, i když je obsah přírodních složek vysoký. Aktuálně je to pro mě funkčním řešením, které mám v plánu do budoucna ještě dovést ke 100% dokonalosti.

Je v plastovém balení, takže vznikne plastový odpad, nicméně lze dopad zmírnit pořízením většího balení (pro mě to nedává smysl, vystačím si na dlouhou dobu s 200 ml lahvičkou).

Takže tady mám ještě co vylepšovat.

Květová voda na dočištění pleti

Asi bych si úplně vystačila jen s hydrofilní olejem, ale používám ještě přírodní květovou vodu na dočištění a hydrataci pleti. Koupila jsem si velké balení BIO levandulové květové vody Nobilis Tilia a přelévám si část do lahvičky s rozprašovačem.

Používám tak, že nastříkám malé množství vody na pokožku a vlhkým tamponem setřu.

Nově je možné zakoupit  menší balení ve skle a s rozprašovačem, ale za vyšší cenu. Někdy, jako v tomto případě, dávám přednost ekonomice před ekologií s tím, že alespoň snížím dopad koupí většího balení.

Pleťový krém

A posledním pomocníkem je 100% přírodní pleťový krém s arganovým olejem levandulový. Objevila jsem ho teprve před měsícem (děkuji za něj Anetě z Biorythme). Krém je hutný, vyroben bez použití vody, proto před jeho nanesením pod něj nastříkám malé množství květové vody. Hydratuji pokožku, krém se lépe roztírá a současně snížím i použité množství.

Krém je balen v kovovém obalu, který se dá po spotřebování dále použít, takže z něj nemusí být hned odpad.

S čím všechny ty věcičky pomáhají?

  • Věcičky jsou přírodního složení (mimo hydrofilního oleje, který má sice vysoký obsah přírodních látek, ale obsahuje chemický konzervant), některé dokonce v BIO kvalitě, takže jsem dosáhla o další krůček snížení dopadu chemie na zdraví,.
  • Kupuji buď přípravky ve velkém balení nebo se vyhýbám plastovým obalům, čímž se mi daří snižovat množství plastového odpadu.
  • Přípravky a pomůcky jsou rozložitelné v přírodě a jejich používáním tak neznečišťuji životní prostředí.
  • Tím, že jsou pomůcky určeny k opakovatelnému použití, snížila jsem množství odpadu (týká se zejména odličovacích papírových tamponů).
  • Nic z toho není testováno na zvířatech a neobsahuje složky živočišného původu.
  • Vše (kromě čistící houbičky) je vyrobeno v České republice, a tak nákupem podporuji rozvoj místních firem.
  • Přípravky používám tak, aby mi stačilo jen malé množství. Vzhledem k tomu, že jsou nadupané přírodními látkami ve vysokých koncentracích, úplně to stačí. Déle mi tak vydrží, čímž kompenzuji jejich vyšší cenu.

Další oblast, kde jsem dosáhla pro mě uspokojivé rovnováhy, si tímto můžu odškrtnout. Rezervu mám ještě v hydrofilním oleji, kde půjdu po 100% přírodním složení a ideálně v obalu bez plastu. Doporučíte mi něco?

A jak to vypadá ve vaší koupelně?