Tajemství mycích prostředků na nádobí odhaleno

Znáte ten pocit, když si vezmete skleničku přímo z myčky, natočíte do ní vodu, napijete se a ta chuť je chemická? Napadlo vás někdy, co všechno v tu chvíli s vodou pijete?

Zkuste si přečíst složení na etiketě tablet do myčky a leštidla. To koukáte co? Těch položek tam je a ty názvy! Co taková tableta obsahuje a k čemu jednotlivé látky slouží?

O trochu lépe jsou na tom prostředky na ruční mytí nádobí. Ale jen trochu…. Znáte ten pocit seschlých a svraštělých rukou, když už ten den asi po x-té myjete nádobí? A zkusili jste někdy mýt nádobí bez mycího prostředku? Byl ten pocit stejný?

Přemýšlím o tom pokaždé, když si vezmu talířek, hrníček, skleničku, příbor. Co vlastně všechno s jídlem jím a jaký můžou mít vliv sice malé, ale pravidelné dávky obsažených chemikálií na mé zdraví?

Mycí prostředky obsahují koktejl chemie, zejména tenzidy, enzymy, bělící, změkčovací látky (fosfáty), barviva a parfémy. Nic, co byste si chtěli po ránu vypít na ex. I když … někdo možná ano :-)

Chemické látky v prostředcích obsažené nejenže ovlivňují naše zdraví přímo (konzumací nebo vstupem přes kůži), ale přecházejí do odpadních vod a z nich do vod povrchových, které tím znečišťují.

Jaké používat mycí prostředky

Vyrobte si doma vlastní. Prospějete svému zdraví, ale i ušetříte, protože všechny složky jsou levné. Na internetu najdete spoustu receptů, jak na to:

Alternativou jsou ekologicky šetrné mycí prostředky. Nespoléhejte se na certifikáty, dneska se jimi trh jenom hemží. Vždy si prostudujte detailní složení, k čemuž vám skvěle poslouží kniha Tajemství kosmetiky.

Vyzkoušela jsem domácí prášek a leštidlo do myčky. I když propagátoři tvrdí, že je výsledek stejný jako u bězných tablet, já ten pocit nemám. Výsledek je dobrý, ale na silně znečištěné nádobí je lepší použít např. přírodní tablety SONETT nebo přírodní prášek do myčky SONETT.

Na ruční mytí jsem si oblíbila prostředek na nádobí SENSITIVE.

Jak snížit zátěž na organismus, rozpočet a životní prostředí

  • Myčku je třeba správně vytěžovat. Vždy jí zcela zaplňte, nemyjte poloprázdnou. U menších domácností to bude těžší splnit, tak se buď pouští poloprázdná nebo až druhý den, kdy ale odstranění zaschlých nečistot vyžaduje použití většího množství chemie a vyšší teploty.
  • Správně používejte regenerační sůl, chráníte tak myčku a zvyšujete kvalitu mytí.
  • Používáte-li běžně zašpiněné nádobí, volte úsporné (eko) programy s nižší mycí teplotou (úspora energie).
  • Pokud i nadále používáte komerční mycí prostředky, volte ty bez chlóru a bez fosfátů nebo s nižším obsahem fosfátů.
  • Mycí prostředek dávkujte podle návodu, neplýtvejte. Pro málo špinavé nádobí vyzkoušejte mytí bez mycího prostředku. Možná bude stačit pouze působení horké vody a tlaku v myčce.

Najděte si to svoje

Každému vyhovuje něco jiného. Někdo rád sáhne po hotové tabletě, někdo raději sype do myčky prášek a jsou i tací, co si rádi všechno doma vyrábí sami. Zkoušejte, testujte a vyberte si to, co vám nejlépe vyhovuje.

Vyzkoušela jsem všechny varianty a zůstala u hotových tablet. Vlastní výroba mě příliš nebaví a potřebuji čas efektivně využívat.

Těším se na vaše zkušenosti.

Zaujalo vás téma zdravé rodiny? Přečtěte si také Jak vyzrát na dobu jedovou, Jak prát a odlehčit sobě, peněžence a životnímu prostředí, Odhalte tajemství jménem kosmetika

Zdroj: foto